Palvelukeskukset

Helsingin palvelukeskukset ovat matalan kynnyksen avoimia kohtaamispaikkoja helsinkiläisille eläkeläisille ja työttömille.

Palvelukeskuksissa voit tutusta uusiin ihmisin ja saada tekemistä arkeesi. Saat ilmaisen palvelukeskuskortin palvelukeskuksen neuvonnasta. Palvelut ja toiminta ovat maksuttomia.

Palvelukeskukset tarjoavat sinulle palveluohjaista ja -neuvontaa, keskusteluapua, fysioterapeutin neuvontaa, digineuvontaa, vertaistuellista ryhmätoimintaa, vapaaehtoistoimintaa, harrastustoimintaa, liikuntaa, tapahtumia ja retkiä. Palvelukeskuksissavoit myös syödä lounasta ja käydä kahvilla sekä käyttää asiakastietokoneita.

Palvelukeskuksia on eri puolilla Helsinkiä. Voit osallistua minkä tahansa palvelukeskuksen toimintaan asuinalueestasi riippumatta. Palvelukeskustoimintaa on myös joidenkin palvelutalojen tiloissa. Yksittäisiä ryhmiä voi olla myös esimerkiksi taloyhtiöiden asukastiloissa tai seurakuntien tiloissa. Tule tutustumaan!

Lue lisää palvelukeskustoiminnasta Siirry seniori-infon palvelukeskustoiminnan sivulle

Etelä-Helsinki

Kivelän seniorikeskus

Kivelän seniorikeskuksen sivut Siirry Kivelän seniorikeskuksen sivulle

Sibeliuksenkatu 14, Roosa Isokääntä, roosa.isokaanta@hel.fi, (09) 310 46338

Kampin palvelukeskus

Kampin palvelukeskuksen vapaaehtoistoiminnan sivu Siirry Kampin palvelukeskuksen sivulle

Salomonkatu 21 B, Kaisa Sjöholm, kaisa.sjoholm@hel.fi (09) 310 73865 tai Susanna Vilén, susanna.vilen@hel.fi 0931044529

Kinaporin seniorikeskus

Kinaporin palvelukeskuksen vapaaehtoistoiminnan sivu Siirry Kinaporin palvelukeskuksen vapaaehtoisoiminnan sivulle

Kinaporinkatu 7-9, Daniela Orädd, daniela.oradd@hel.fi, (09) 310 52917

Koskelan seniorikeskus

Koskelan seniorikeskuksen sivu Siirry Koskelan seniorikeskuksen sivulle

Käpyläntie 11 C, Julia Dönsberg, julia.donsberg@hel.fi (09) 310 50066

Töölön seniorikeskus

Töölön seniorikeskuksen sivu Siirry Töölön seniorikeskuksen sivulle

Töölönkatu 33, Maria Lundell  (09) 310 74271 maria.lundell@hel.fi

Länsi-Helsinki

Riistavuoren seniorikeskus

Riistavuoren seniorikeskuksen sivu Siirry Riistavuoren seniorikeskuksen sivulle

Isonnevantie 23, Jukka Raitio (09) 310 46955,  jukka.raitio@hel.fi  tai Kaisa Räihä, kaisa.raiha@hel.fi

Pohjois-Haagan palvelukeskustoiminta

Pohjois-Haagan palvelukeskuksen sivu Siirry Pohjois-Haagan palvelukeskustoiminnan sivulle

Hopeatie 14, Sanna Enroth, (09) 31015227 sanna.enroth@hel.fi

Kannelmäen palvelukeskustoiminta

Kannelmäen palvelutalon sivu Siirry Kannelmäen palvelutalon sivulle

Urkupillintie 4 A, Vastaava ohjaaja Hannemari,Hannemari.kokkonen@hel.fi (09) 310 24120

Munkkiniemen palvelukeskustoiminta

Munkkiniemen palvelutalon sivu Siirry Munkkiniemen palvelutalon sivulle

Laajalahdentie 30, Heli Sipilä. heli.sipila@hel.fi, puh. (09) 31044965

Pohjois-Helsinki

Kustaankartanon seniorikeskus

Kustanaankartanon seniorikeskuksen sivu Siirry Kustaankartanon palvelukeskuksen sivulle

Oltermannintie 32, Tytti Bäckström, (09) 310 45002 kustaankartanon.vapaaehtoistoiminta@hel.fi

Syystien seniorikeskus

Syystien seniorikeskuksen sivu Siirry Syystien seniorikeskuksen sivulle

Takaniitynkuja 3, Pauliina Sirén (09) 310 26335 pauliina.siren@hel.fi tai Tarja Taimisto (09) 310 29719, tarja.taimisto@hel.fi

Madetojan palvelutalo ja päivätoiminta Näpsäkkä

Madetojan palvelutalon sivu Siirry Madetojan palvelutalon sivulle

Madetojankuja 3 A, Henna Karhunen, henna.karhunen@hel.fi (09) 310 73504 tai Senja Jokimäki, (09) 31024433 senja.jokimaki@hel.fi

Itä-Helsinki

Kontulan seniorikeskus

Kontulan seniorikeskuksen sivu Siirry Kontulan seniorikeskuksen sivulle

Kontukuja 5, Sharmin Afrose, sharmin.afrose@hel.fi , (09) 31046505

Myllypuron seniorikeskus

Myllypuron seniorikeskuksen sivu Siirry Myllypuron seniorikeskuksen sivulle

Myllymatkantie 4, Sanna Vajavaara (09) 310 46315, sanna.vajavaara@hel.fi tai johanna.raaste@hel.fi

Itäkeskuksen palvelutalo

Itäkeskuksen palvelutalon sivu Siirry Itäkeskuksen palvelutalon sivulle

Voikukantie 6, Jaana väisänen 09 310 74368 jaana.m.vaisanen@hel.fi

Roihuvuoren seniorikeskus

Roihuvuoren seniorikeskuksen sivu Siirry Roihuvuoren seniorikeskuksen sivulle

Punahilkantie 16, Emma Paju-Torvalds, emma.paju-torvalds@hel.fi  tai Lotta Sinkkonen lotta.sinkkonen@hel.fi  (09) 310 45125

Laajasalon palvelutalo

Laajasalon palvelutalon sivu Siirry Laajasalon palvelutalon sivulle

(entinen Rudolfin palvelutalo) Rudolfintie 17–19, palvelukeskuksessa Anna Saari, anna.m.saari@hel.fi, (09) 310 44193 & Anna Lemberg (09) 310 60704 anna.lemberg@hel.fi