Leivoksia kahvilassa
  • ruoka
  • näyttelyt
08.10.2021 - 31.12.2030

Makuasioita

Hotelli- ja ravintolamuseon moniaistinen näyttely Makuasioita -näyttely vie paikkoihin, joissa ruoka- ja juomakulttuuria rakennetaan ja muokataan.
Hotelli- ja ravintolamuseo, Kaapelitehdas, Kaapeliaukio 3, Helsinki
https://www.hotellijaravintolamuseo.fi/nayttely/makuasioita

Kuvaus

Hotelli- ja ravintolamuseon moniaistinen näyttely Makuasioita -näyttely vie paikkoihin, joissa ruoka- ja juomakulttuuria rakennetaan ja muokataan. 

Näyttelyssä voi istahtaa retkipaikalle luontoon ja kokea olevansa metsästäjä-keräilijän jälkeläinen. Ravintolassa tuoksuvat ruokauutuudet, kouluruokailussa maistuu tasa-arvo ja kahvilassa hitunen arjen luksusta. 

Ruoka- ja juomakulttuuri ei koskaan ole pysyvää, vaan se muuttuu koko ajan. Siihen vaikuttavat niin yksilöt, yhteisöt, yhteiskunta kuin valtiokin. Ruokaan liittyvällä maulla myös osoitetaan yhteiskunnallista asemaa ja identiteettiä. Näyttelyssä herätellään pohtimaan, mitä ruoka- ja juomakulttuuri merkitsee ihmisille ja miten sen muotoutumiseen voidaan vaikuttaa.

Hotelli- ja ravintolamuseo

8.10.2021-31.12.2030

Päivä ja aika
08.10.2021 - 31.12.2030
Paikka
Hotelli- ja ravintolamuseo
Kaapelitehdas, Kaapeliaukio 3
Länsisatama
Helsinki
Avaa kartta Avautuu uuteen välilehteen

Muita samankaltaisia tapahtumia

  • kuvataide
  • kulttuuritapahtumat
  • näyttelyt
18.3.2026 - 09.4.2026

Yinuo Zhang –Valo ja tunne

Hertsin nuorisotila, Linnanrakentajantie 2, Helsinki
Maksuton
  • nuoret
  • elokuvat
  • leikkiminen
24.4.2026 - 25.4.2026

Yöpyminen ungdomsgården Muncca.

Munkkiniemen nuorisotalo, Riihitie 22, Helsinki
Maksuton
  • osallistuminen
  • ruoka
  • leipominen
09.5.2026 - 10.5.2026

Nuorten leivontaleiri

Jakomäen nuorisotalo, Jakomäenpolku 6, Helsinki
Maksuton