Helsingin palvelukeskukset ovat matalan kynnyksen avoimia kohtaamispaikkoja helsinkiläisille eläkeläisille ja työttömille.

Palvelukeskuksissa voit tutusta uusiin ihmisin ja saada tekemistä arkeesi. Saat ilmaisen palvelukeskuskortin palvelukeskuksen neuvonnasta. Palvelut ja toiminta ovat maksuttomia.

Palvelukeskukset tarjoavat sinulle palveluohjaista ja -neuvontaa, keskusteluapua, fysioterapeutin neuvontaa, digineuvontaa, vertaistuellista ryhmätoimintaa, vapaaehtoistoimintaa, harrastustoimintaa, liikuntaa, tapahtumia ja retkiä. Palvelukeskuksissavoit myös syödä lounasta ja käydä kahvilla sekä käyttää asiakastietokoneita.

Palvelukeskuksia on eri puolilla Helsinkiä. Voit osallistua minkä tahansa palvelukeskuksen toimintaan asuinalueestasi riippumatta. Palvelukeskustoimintaa on myös joidenkin palvelutalojen tiloissa. Yksittäisiä ryhmiä voi olla myös esimerkiksi taloyhtiöiden asukastiloissa tai seurakuntien tiloissa. Tule tutustumaan!

Lue lisää palvelukeskustoiminnasta

Etelä-Helsinki

Kivelän seniorikeskus

Kivelän seniorikeskuksen sivut

Sibeliuksenkatu 14, Leea Kavonius, leea.kavonius@hel.fi (09) 310 46338

Kampin palvelukeskus

Kampin palvelukeskuksen vapaaehtoistoiminnan sivu

Salomonkatu 21 B, Kaisa Sjöholm, kaisa.sjoholm@hel.fi (09) 310 44549 tai Marja Ranta, marja.ranta@hel.fi, (09) 310 44529

Kinaporin seniorikeskus

Kinaporin palvelukeskuksen vapaaehtoistoiminnan sivu

Kinaporinkatu 7-9, Eija Mustonen, eija.i.mustonen@hel.fi, (09) 310 52917

Koskelan seniorikeskus

Koskelan seniorikeskuksen sivu

Käpyläntie 11 C, Rebecka Lehmussaari, rebecka.lehmussaari@hel.fi (09) 310 50066 & Leila Helminen, leila.helminen@hel.fi (09) 310 45998

Töölön seniorikeskus

Töölön seniorikeskuksen sivu

Töölönkatu 33, Anna-Maija Ohvo, anna-maija.ohvo@hel.fi, (09) 310 73540 ja Tuula Partanen, tuula.u.partanen@hel.fi

 

Länsi-Helsinki

Riistavuoren seniorikeskus

Riistavuoren seniorikeskuksen sivu

Isonnevantie 23, Jukka Raitio, jukka.raitio@hel.fi (09) 310 46955 tai Kaisa Räihä, kaisa.raiha@hel.fi

Pohjois-Haagan palvelukeskustoiminta

Pohjois-Haagan palvelukeskuksen sivu

Hopeatie 14, Janika Karvonen, janika.karvonen@hel.fi, (09) 310 46910 ja Mari Mustonen, mari.mustonen@hel.fi

Kannelmäen palvelukeskustoiminta

Kannelmäen palvelutalon sivu

Urkupillintie 4 A, Helena Pekkarinen, helena.pekkarinen@hel.fi (09) 310 74263, sekä Palvelukeskustoiminnassa; Piia Soilamaa, piia.soilamaa@hel.fi (09) 31043892

Munkkiniemen palvelukeskustoiminta

Munkkiniemen palvelutalon sivu

Laajalahdentie 30, Heli Sipilä, heli.sipila@hel.fi puh. 09-31044965

 

Pohjois-Helsinki

Kustaankartanon seniorikeskus

Kustanaankartanon seniorikeskuksen sivu

Oltermannintie 32, Riikka Halonen, (09) 310 73662 kustaankartanon.vapaaehtoistoiminta@hel.fi

Syystien seniorikeskus

Syystien seniorikeskuksen sivu

Takaniitynkuja 3, Pamela Peltonen, pamela.peltonen@hel.fi (09) 310 29719

Madetojan palvelutalo ja päivätoiminta Näpsäkkä

Madetojan palvelutalon sivu

Madetojankuja 3 A, Henna Karhunen, henna.karhunen@hel.fi (09) 310 73504 & Paula Lagerstam, paula.lagerstam@hel.fi (09) 31073503

 

Itä-Helsinki

Kontulan seniorikeskus

Kontulan seniorikeskuksen sivu

Kontukuja 5, Marja Säikkä, marja.saikka@hel.fi (09) 31046505 sekä Päivi Turunen, paivi.h.turunen@hel.fi (09) 310 41821

Myllypuron seniorikeskus

Myllypuron seniorikeskuksen sivu

Myllymatkantie 4 remontissa, osoite nyt; Kettutie 8, Marikka Bergman, marikka.bergman@hel.fi, Sirpa Baer sirpa.baer@hel.fi, (09) 310 64160

Itäkeskuksen palvelutalo

Itäkeskuksen palvelutalon sivu

Voikukantie 6: Linda Joona, linda.joona@hel.fi, (09) 310 74368, Ida Huumonen (09) 310 24410, Ida.huumonen@hel.fi

Roihuvuoren seniorikeskus

Roihuvuoren seniorikeskuksen sivu

Punahilkantie 16, Katariina Muhli, katariina.muhli@hel.fi tai puh. (09) 310 46925 & Emma Paju-Torvalds, emma.paju-torvalds@hel.fi

Laajasalon palvelutalo

Laajasalon palvelutalon sivu

(entinen Rudolfin) Rudolfintie 17–19, Tarja Taimisto, tarja.taimisto@hel.fi, (09) 310 69652 & palvelukeskuksessa: Kati Seppälä, kati.seppala@hel.fi (09) 310 51886

Suodata

Suodata